Mihai Alexandru Gherghe a fost numit în funcţia de secretar de stat la Ministerul Culturii şi Identităţii Naţionale printr-o decizie a premierului Viorica Dăncilă publicată, marţi, în Monitorul Oficial. Funcția era deținută de Răzvan Ștefan Rab.
Noul demnitar de la Cultură este consilier local la Primăria Târgu Jiu. Acesta a ocupat funcția de președinte al Asociaţiei de Dezvoltare Intercomunitară „ADIA”, având treabă cu activitatea de canalizare și alimentare cu apă.
Mihai Alexandru Gherghe a terminat un master în Studii de Securitate Naționala și Euroatlantică la Universitatea din Craiova, aceeași universitate la care a studiat și Informatica, conform profilului său de Facebook. Nu este cunoscut dacă acesta are legătură cu domeniul culturii deoarece nu are un CV public.
Conform site-ului local Jienii, domnul Gherghe este proclamat ”campionul gafelor”.
”Dirijorul sloganurilor lui Ponta a simțit și aerul tare al unei posibile numiri în funcția de viceprimar al municipiului Târgu Jiu, iar de atunci a prins aripi. Și-a dat frâu liber manifestărilor, convins că partidul e în toate ce sunt, iar gesturile deplasate, care uneori au bătut ulița mârlăniei, vor fi premiate. Așa s-a trezit Gherghe urlând la cetățenii orașului care au avut îndrăzneala de a merge la o ședință a Consiliului Local pentru a căuta rezolvarea unei probleme. În calitate de director ADIA, Mihai Alexandru Gherghe a încurcat rău de tot ițele ApaRegio, iar scandalurile din ultima perioadă nu sunt întâmplătoare. Situația de acolo l-a determinat până și pe președintele PSD Gorj, Florin Cârciumaru, să răbufnească la televizor. Azi este 8 Martie, iar consilierul local PSD are amintiri ciudate legate de această zi. El a fost surprins oferind o ciocolată unui bărbat, gest făcut cu prilejul unei acțiuni dedicate Zilei Femeii. Organizația politică din care face parte a oferit ciocolate domnișoarelor și doamnelor, dar Mihai Gherghe a ieșit din tipare și s-a trezit oferind darul dulce unui bărbat. Neprincipial gest, s-ar zice. Jignitor, chiar. ”
Citește articolul intregal AICI.