VASLUI – Președintele Consiliului Județean Vaslui, Dumitru Buzatu, a fost prins în flagrant, de către procurorii DNA, în timp ce ar fi primit o mită de 1,25 milioane de lei pentru acordarea unui contract.
![](https://newstrack.ro/wp-content/uploads/2021/12/qaq-3.png)
Potrivit unor surse citate de ziarul Vremea Nouă ar fi vorba de o mită dată pentru continuarea drumului strategic Bârlad – Laza – Codăești, un drum a cărui valoare totală de execuție depășește 222.000.000 lei
Acuzațiile de corupție aduse de procurorii DNA președintelui CJ Vaslui, Dumitru Buzatu, au ajuns și la urechile șefilor PSD de la București. Primul care a luat atitudine a fost chiar președintele partidului, Marcel Ciolacu.
Acesta a anunțat o ședință fulger în care se va propune excluderea lui Dumitru Buzatu din partid. „Voi convoca mâine de urgență Biroul Politic Național în format online și voi propune colegilor excluderea domnului Dumitru Buzatu din partid. Am spus întotdeauna că în mandatul meu toleranța pentru faptele de corupție este ZERO! Iar cei care nu înțeleg acest lucru nu au ce căuta în PSD!”, a spus Ciolacu.
Averea baronului
Averea baronului PSD Dumitru Buzatu, care în ultimele trei decenii a lucrat doar la stat, a crescut constant, an de an, astfel că ultima declarație de avere, depusă în 2023, în calitate de președinte rerereales al Consiliului Județean Vaslui, este un „pomelnic” interminabil de posesiuni.
Dumitru Buzatu deține sau este coprieprietar pe 10 terenuri, agricole, forestiere sau intravilane și 5 imobile, toate construite de el.
Pensie specială
De asemenea Dumitru Buzatu are o pensie pentru limită de vârstă de 95.820 lei, dar și o pensie specială de la Parlamentul României de 73.372 de lei