BUCUREȘTI – În lumea politică, Marcel Ciolacu e perceput ca un habarnist, cu o cultură generală limitată, specific nivelului PSD-iștilor. Astfel, el este vulnerabil unor atacuri care-l pun în situații jenante. Recent, ministrul investițiilor și proiectelor europene, Cristian Ghinea, i-a dat o replică acidă pe Facebook liderului PSD, Marcel Ciolacu, după ce acesta l-a criticat pentru întârzierea adoptării Planului Național pentru Redresare și Reziliență (PNRR).
”Ciolacu s-a văzut pe hol cu un comisar european și aduce iar vești catastrofale legate de PNRR. A vorbit prin semne, că nu știe boabă de limbi străine. Procesul de evaluare a PNRR merge bine.
Dacă Ciolacu ar avea un dram de onoare ar răspunde la pariul public lansat de mine: discutăm cu demisiile pe masă. Restul e gargară”, a scris Ghinea pe Facebook.
Situațiile penibile pentru Ciolacu s-au derulat și la Berlin, unde s-au întrunit mai mulți lideri europeni de stânga, iar liderul PSD a avut ocazia de a vorbi în engleză cu premierul Spaniei, Pedro Sánchez, pe care s-a chinuit să-l felicite pentru PNRR-ul depus la Comisia Europeană.
„L-am felicitat pe Pedro Sánchez pentru munca extraordinară a Guvernului pe care îl conduce în ceea ce privește Planul Național de Redresare și Reziliență al țării sale. PNRR-ul Spaniei a fost al doilea plan adoptat de Comisia Europeană și conține miliarde de euro pentru irigații, ceea ce pentru Cîțu și Ghinea a fost o barieră de netrecut” a transmis Ciolacu pe contul său de facebook.
Președintele PSD a mai menționat că succesul PNRR-ului Spaniei se datorează faptului că a fost întocmit de politicieni social-democrați.