Gâdea (Antena 3), Dana Budeanu (Știri pe surse, A3), Chirieac (DC News, A3, RTV) și Silviu Mănăstire (B1 TV, PSnews) sunt câțiva dintre cei care au pus în circulație cele mai aberante minciuni, la aceste alegeri în care s-au inventat atâtea la adresa unor oameni ca să fie discreditați sau ca să crească pur și simplu audiența, scrie Cătălin Tolontan într-un editorial în ziarul Libertatea.
În editorialul cu titlul „Minciuni multe pe bani de la primării, voturi puține. Junk-urile lui Gâdea, Chirieac și Mănăstire nu au păcălit publicul”, Cătălin Tolontan constată, printre altele, că „lucrurile s-au întors împotriva celor care se pretind formatori de opinie, dar nu sunt, în multe ocazii, decât niște postaci ai diverșilor politicieni”.
Mai departe, editorialistul arată de ce oamenii nu s-au lăsat influențați de fake news-urile ziariștilor menționați:
De ce nu a ținut? Cristian Pantazi a făcut o observație esențială. Histrionismul cade greu. Nu mai are efect. Panglicile aruncate ”la derută” te fac să tresari ca om și ca societate, dar nu te conving. România e o țară UE și NATO unde munca serioasă a început să califice, iar scornelile, să irite.
De pildă, atacarea lui Nicușor Dan, prin povestea cu ”Câine” și prin ”Bomba bombelor” de la Antena 3, nu a făcut decât să enerveze tăcut pe femeile și bărbații pentru care decența e o miză. În schimb, în lumea lor paralelă, convinși că povestea a ținut, regizorii au dus falsul și mai departe, Silviu Mănăstire încercând să inventeze și legături ale lui ”Câine” cu jurnaliștii. ”Acuzații incendiare la adresa lui Cătălin Tolontan.
«A prestat și el pentru interlopi, așa cum din păcate a făcut și Nicușor Dan»”, a declarat Mănăstire cu puține zile înaintea alegerilor.
Nimeni nu a crezut, făcătura fiind preluată doar de psNews, un site controlat de Mănăstire și finanțat masiv de primării, și de Cetățeanul.net, care în cazul aceluiași afacerist ”Câine” titra entuziast: ”Se retrage Nicușor Dan?”. Scornelile au fost atât de străvezii că până și B1TV, postul unde Mănăstire e vedetă TV, s-a abținut să-și murdărească siteul„, arată Cătălin Tolontan în editorialul său.
Citește întreg editorialul pe Libertatea