Președintele Camerei Deputaților și al PSD, Marcel Ciolacu, a înaintat o propunere de Hotărâre în Camera Deputaților prin care nu vor mai fi luate în considerare iniţiativele legislative care afectează caracterul național, independent, unitar și indivizibil al statului român, precum și cele care afectează integritatea și inalienabilitatea teritoriului României.
Ciolacu a precizat că un proiect similar va fi depus și la Senat pentru modificarea regulamentului respectivei Camere legislative.
Potrivit inițiativei PSD, ”nu sunt luate în considerare inițiativele legislative care afectează caracterul național, independent, unitar și indivizibil al statului român, precum și cele care afectează integritatea teritoriului României”.
Propunerea integrală de Hotărâre
”Camera Deputaților adoptă prezenta hotărâre.
Articol unic. – Regulamentul Camerei Deputaților aprobat prin Hotărârea Camerei Deputaților nr.8/1994, republicat în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr.338 din 27 aprilie 2020, se modifică după cum urmează:
1. Litera g) a alineatului (1) al articolului 32 se modifică și va avea următorul cuprins:
„g) hotărăşte, în cazul iniţiativelor legislative, reţinerea lor spre dezbatere şi adoptare ca primă Cameră sesizată sau trimiterea la Senat a celor pentru care Camera Deputaţilor este Cameră decizională. Nu sunt luate în considerare iniţiativele legislative care afectează caracterul național, independent, unitar și indivizibil al statului român, precum și cele care afectează integritatea și inalienabilitatea teritoriului României”, arată hotărârea propusă de Marcel Ciolacu.
Proiectele PSD de modificare a regulamentelor celor două Camere vin pe fondul adoptării tacite a doua inițiative depuse de UDMR, una vizând autonomia Ținutului Secuiesc, cealaltă obligativitatea autorităților locale de a asigura folosirea limbii materne în localitățile unde trăiesc minimum 20% minorități naționale. Ambele proiecte au fost respinse ulterior.Scandalul a fost amplificat de intervenția extrem de dură a președintelui Klaus Iohannis, care săptămâna trecută a declarat că ”marele PSD, se luptă în birourile secrete din Parlament ca să dea Ardealul ungurilor”.
Mpgivarea lui Ciolacu:
”Potrivit articolului 32 din Regulamentul Camerei Deputaților, Biroul Permanent al Camerei Deputaților are mai multe atribuții care urmăresc în principal organizarea în bune condiții a lucrărilor Camerei Deputaților. Una dintre aceste importante responsabilități constă în faptul că Biroul Permanent primește inițiativele legislative înregistrate la Camera Deputaților și asigură difuzarea acestora în format electronic pe site-ul instituției.
O atribuție esențială a Biroului Permanent al Camerei Deputaților constă în examinarea inițiativelor legislative depuse la Camera Deputaților, sesizarea comisiilor permanente de specialitate, precum și solicitarea diverselor avize sau puncte de vedere prevăzute de legi sau regulamente.
Prezentul proiect de hotărâre propune o modificarea a atribuțiilor Biroului Permanent prin care acesta poate să respingă de plano inițiativele legislative care afectează caracterul național, independent, unitar și indivizibil al statului român, precum și cele care afectează integritatea și inalienabilitatea teritoriului României.”, arată Marcel Ciolacu.
Fii la curent cu ultimele noutăți
Discussion about this post