FRANKFURT – „Creșterea inflației în zona euro este o problemă trecătoare și nu „cronică”, a afirmat luni economistul șef al Băncii Centrale Europene, Philip Lane.
El și-a făcut comentariile într-un interviu lansat cu câteva ore înainte ca miniștrii de finanțe din regiune să se adune la Bruxelles pentru a discuta despre creșterea costului vieții.
„Această perioadă de inflație este foarte neobișnuită și temporară și nu este un semn al unei situații cronice”, a declarat Lane pentru El País. „Situația în care ne aflăm acum este foarte diferită de cea din anii 1970 și 1980”.
El a făcut referire la o perioadă în care șocurile prețului petrolului au declanșat o spirală a prețurilor care duce la cifre de inflație de două cifre. În octombrie, inflația din zona euro a atins 4,1% , un nivel nemaivăzut din 2008.
„Anul viitor blocajele se vor atenua, iar prețurile energiei vor scădea sau se vor stabiliza”, a declarat Lane pentru ziar.
Evaluarea sa este în concordanță cu viziunea de lungă durată a BCE conform căreia inflația generală va scădea și va scădea sub ținta de 2% anul viitor.